28 grudnia 2010

Walter Moers - Miasto śniących książek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006
Pierwsze wydanie: Die Stadt der Träumenden Bücher, 2004
Liczba stron: 461
Tłumacz: Katarzyna Bena

Umarłam i trafiłam do nieba moli książkowych! Ta myśl zdecydowanie mi przychodziła do głowa, zwłaszcza przy opisach Księgogrodu - istnym raju. Te szczegółowe wizje pachnące książkami, pełne antykwariatów, księgarni, spotkań z autorami, niesamowitych okładek, świetnych tytułów... Do tego sama charakterystyka tego miejsca: wąskie uliczki, stare domy, oryginalni mieszkańcy! I na każdym kroku wszyscy mówią głównie o książkach! Czyta każdy, na ulicach toczą się dyskusje, klasyka znana jest powszechnie, wstydem jest nie znać pewnych nazwisk i ich dzieł. Wyobraźcie sobie na stronach co jakiś czas obrazek otwartej książki, aż zapraszającej do czytania (ma się uczucie, jakby się chciało wejść do książki, żeby przeczytać tę narysowaną!). Albo taki rysunek: na stole leży otwarta księga, obok kubek z czymś parującym i słodka bułeczka o nazwie Loczek Poety. Brakowało tylko jeszcze dorysowanego tyłu moje głowy, bo to ja siedziałam w owej Moersowej knajpce w tamtej chwili!

Magia, pełno jest jej w Mieście śniących książek. A zaczyna się tak: Hildegunstowi Rzeźbiarzowi Mitów umiera ojciec duchowy - jego nauczyciel pisarstwa, że tak to ujmę. Zostawia on mu coś bardzo cennego, coś bardzo szczególnego, coś co zmienia całkowicie życie naszego smoka (bowiem bohater w istocie jest dinozaurem, ludzie w książce właściwie nie występują). To coś sprawi, że wybierze się on w podróż do tytułowego miasta, a my zwiedzamy je razem z nim. I nagle około 150 strony akcja rusza z kopyta! Nie chcę pisać Wam za dużo, ponieważ samodzielne odkrywanie tajemnic tego miejsca, pozwalanie zaskakiwać się rożnymi zwrotami w fabule i dotarcie do najciekawszych momentów sprawiło mi tyle radości i przyjemności, że byłoby okrutne odbierać to innym. Mam nadzieję, że i Wy wiele razy wybuchniecie w trakcie lektury śmiechem, jak ja to robiłam.

Książkę dostałam na ostatnie urodziny z polecenia Quaffery'ego, któremu za to bardzo dziękuję! Powtórzę za nim: nie psujcie sobie zabawy i nie przeglądajcie jej przed przeczytaniem. Odkrywajcie wszystkie rysunki po kolei, dajcie się zaskoczyć. Ta lektura pozwala się poczuć jeszcze raz jak dziecko! I pamiętajcie o odszyfrowaniu nazwisk buchlingów - będziecie mieć ubaw po pachy, zaręczam :)

Słowa uznania dla wydawnictwa: strona techniczna robi ogromnie wrażenie, i projekt, i tłumaczenie, i korekta (jedna literówka tylko), i dodanie wstążki jako zakładki, i papier. No, sami zobaczcie w księgarni. Ja mojego egzemplarza się na pewno nie pozbędę.

Ocena: 5,5-6/6

24 komentarze:

 1. O, jak ja się cieszę, że tak bardzo Ci się podobała ta książka! Mnie urzekła od pierwszej strony. Pamiętam, że musiałam wyjechać poza Polskę w trakcie jej czytania i tak mi było przykro, że muszę ją zostawić na ponad tydzień (niestety gabaryty mało sprzyjające podróżom!), że myślałam o niej wiele razy w trakcie wyjazdu ;)

  A jak tylko mogłam, to zaraz sobie kupiłam "Rumo...", a niedawno "Kota alchemika". Jeszcze mi brakuje "13 i 1/2 życia...", ale niestety nakład jest wyprzedany, a na aukcjach i antykwariatach "chodzi" z jakimiś kosmicznymi cenami od 150 zł w górę! :( A wydawnictwo niestety nie myśli o wznowieniu :/ Faktycznie, strona techniczna wydania jest pierwsza klasa, cudne ilustracje i ogólnie bardzo ładne wydanie.

  Moers trafił na półeczkę w moim sercu i biblioteczce zarezerwowaną dla specjalnych gości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na tą książkę od niewiadomo jak dawna i ciągle na nią je mogę trafić :( . A ceny na Allegro przekraczają moje możliwości , niestety.

  A kocham czytać o książkach! Szczęściara z Ciebie..:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację, świat z tej powieści jest cudowny. Raj dla każdego mola książkowego! :) Wydanie rzeczywiście piękne. No i wprost uwielbiam buchlingi!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo :) Od dawna chcę przeczytać tą książkę, ale całkiem o niej zapomniałam ;) Już sama okładka... bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się interesująco i jakie entuzjastyczne komentarze! O tej książce wcześniej nie słyszałam ale po Twojej recenzji napewno sięgnę jak tylko spotkam ją na swojej drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapragnęłam jej, a wszystko przez Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. W życiu bym nie sięgnęła po tę książkę, gdyż klimat nieodparcie kojarzy mi sie z Zafonem (a zafon wywołuje u mnie natychmiastowy atak ziewania), ale Twoja recenzja sprawiła, że zacznę się za nia rozglądać.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ją w swojej bibliotece, mam! Szczęściara ze mnie. Teraz nic tylko czytać. Pozdrawiam śniegowo-zimowo :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Enga, jakże Ci zazdroszczę,że masz jeszcze inne jego tytuły. Zapewne się po nie zgłoszę za rok :] Jestem w szoku, że tak trudno je dostać, i tymi cenami na allegro, i że wydawnictwo nie planuje nowego nakładu. Widać, że zapotrzebowanie jest. I dziwne, że wydają tego nie poklei.

  Elina - pozostaje biblioteka, choć wyobrażam sobie jak trudno będzie ją oddać z powrotem, jest taka ładna ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. ultramaryna - też polubiłam buchlingi, świetny pomysł z tym uczeniem się książek i całą resztą (nie będę innym zdradzać;)

  OdpowiedzUsuń
 11. szfagree, Balianna, kalio - cieszę się,że zachęciłam, przypomniałam o tytule, a nawet komuś podsunęłam coś nowego.

  Iza- to nie ma wiele wspólnego z Zafonem, jedynie fascynację książkami. Brak tu telenowelowych zagrywek, a i tak Miasto... jest równie wciągające. A na pewno zabawniejsze, Zafon nie stawiał na humor, za to Moers mnie ciągle łaskotał swoimi pomysłami i rysunkami. Zafon dodał szczyptę fantasy, a Moers napisał książkę w tym gatunku.

  the book - czytać, czytać i recenzję napisać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ mnie zaintrygowałyście - co to są buchlingi???!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Takie sympatyczne stworki z jednym okiem, które... (ale to już musisz doczytać sama:P). Kalio, nie psuj sobie zabawy! Do czytania - marsz :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W czasie lektury ta książka mnie zachwycała. Nie mogłam wyjść z podziwu dla wyobraźni autora i strony graficznej powieści. Z perspektywy czasu nie uznaję jej za takie arcydzieło jak na początku, ale wspominam bardzo miło.

  OdpowiedzUsuń
 15. O, arcydzieło to to nie jest, ale nie tylko arcydzieła dostają od czytelników tak wysokie oceny :) To jest książka, która jest świetna w swoim gatunku i zapewne autorowi udało się w niej osiągnąć dokładnie to, co sobie zaplanował, a to trudna sztuka. Szóstka szóstce nierówna, nie porównuję jej z tytułami, z którymi nie da się jej porównać.

  OdpowiedzUsuń
 16. No ja się mogę pod recenzją tylko podpisać.:) I swojego egzemplarza też nie mam zamiaru nikomu oddawać, o!

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się ciekawie ;)

  PS Dodaję do linków :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam i nie czytałam wcześnie o tej książce, a widzę, że to pozycja, którą koniecznie muszę przeczytać ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie napiszę dużo, ale za to treściwie:

  Biorę! (Już zamówiłem! ;) )

  OdpowiedzUsuń
 20. Kornwalio droga - z jego książek to trudno dostępna jest chyba tylko "13 i 1/2 życia..." i okrutnie tym samym droga :/ Reszta jest w cenach chyba ciągle rynkowych-księgarnianych i chyba z nabyciem nie ma problemu. A wręcz "Miasto..." bywa w promocjach i przecenach za jakieś śmieszne pieniądze jak na takie fajne wydanie :D

  A te, które mam z chęcią Ci pożyczę, chociaż każda jest inna w sensie świata i bohaterów :) Ależ ja te jego książki lubię, chyba zabiorę się niedługo za "Kota alchemika", czas na Moersa!

  PS. A moim wielkim marzeniem jest to, by wydano więcej jego książek po polsku. Niestety niemiecki moim ukochanym językiem nie jest :/

  OdpowiedzUsuń
 21. Ekstra uczucie zachęcić tyle osób :D
  Paweł, jestem ciekawa Twojej oceny, myślę, że na pewno będzie co najmniej 7, jeśli nie wyżej.
  Enga - czyli z Miastem nie jest źle, to dobrze, tamte na pewno pożyczę kiedyś od Ciebie, może nawet potem będę je chciała sama kupić.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jak ja bardzo bardzo bardzo chcę tę książkę. Lista zakupów na marzec (miesiąc z r)będzie miała chyba z 50 pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Haha, to nici z Twojego planu, żeby mniej kupować :P Zbankrutujesz jeszcze ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. ;) Rzeczywiście się zgrałyśmy... Niechaj Orm będzie z Tobą!!!

  zdróweczko :)

  OdpowiedzUsuń

Jak powiedział Tuwim "Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa" :)